červený melón - dyňa červená

27 mája, 2021

0 komentárov

Melón červený – dyňa červená

Od Viera Samselyová

27 mája, 2021

zelenina

Nedokážem si predstaviť leto bez toho, aby som jedla melón červený. Teším sa naň celý rok, na jeho úžasnú chuť a na to, ako mi v horúcom letnom dni vynikajúco zaženie smäd. 

Melón je zelenina?

Názov melón pochádza z gréčtiny a znamená „veľké jablko“.

Aj napriek tomu, že melón považujeme za ovocie a tak s ním aj nakladáme, je to zelenina. Patrí do čeľade tekvicovitých ako napríklad uhorky a tekvica.

Existujú 2 základné skupiny melónov:

 • vodové
 • cukrové


Červený melón patrí do skupiny vodových. Je to jednoročná rastlina, ktorá pôvodne pochádza z oblasti subtropickej Afriky. Odtiaľ sa neskôr rozšírila do Ázie a postupne aj k nám do Európy.

Má vysoké nároky na teplo. Dá sa vypestovať aj na Slovensku, ale len v najteplejších južných oblastiach. Jej dužina je najčastejšie červená – v rôznych odtieňoch.

Melón červený účinky pre zdravie

Na náš organizmus má melón blahodarné účinky.

 • Obsahuje 90 až 95 % vody a iba 3 - 5 % cukrov. Je teda veľmi nízkokalorický. Dietológovia odporúčajú jeho konzumáciu pri redukcii hmotnosti.
 • Melón je zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý potrebujeme pre povzbudenie imunity a celkovú fyzickú a psychickú kondíciu.
 • Okrem toho je bohatý na vitamíny skupiny B, obzvlášť na vitamín B6 – pyridoxín, potrebný pre syntézu bielkovín v tele, vitamín B3 – niacín, dôležitý pre okysličovanie organizmu a kyselinu listovú, ktorá je zásadná pre krvotvorbu, zdravé nechty, kožu a vlasy, ale aj plodnosť a správny vývoj plodu vo všetkých fázach.
 • Je výborným  antioxidantom, pomáha pri odkyslení a pálení „žáhy“. 
 • Posilňuje obranyschopnosť organizmu, odbúrava toxické látky.
 • Naviac chráni sliznice tela, podporuje zrak, stimuluje pamäť a bystrý mozog a funguje preventívne proti niektorým typom rakoviny.
 • Nedávno bol v melónoch objavený veľmi cenený lykopén  a to dokonca vo väčšom množstve ako v surových paradajkách. Lykopén je veľmi účinnou látkou pri prevencii rakoviny prostaty, krčka maternice  a infarktu myokardu.

Páni, vedeli ste, že

jedna z posledných štúdií texaských vedcov hovorí, že melón je bohatý na účinné  látky pôsobiace na mužskú erekciu?

Pokiaľ by ho vraj páni konzumovali pravidelne, jeho sila by sa vyrovnala účinkom viagry. 

Veľmi zaujímavými z tohto hľadiska sú:

 • lykopén
 • betakarotén
 • citrulín

Práve citrulin uvoľňuje stenu tepien tak, že umožňuje lepšie prekrvenie penisu a erekciu.

Presne to isté dokáže sildenafil vo viagre, ale s ním páni riskujú vedľajšie účinky. Najviac citrulinu je v šupke a bielej časti dužiny. Páni, jedzte celú dužinu, nielen jej červenú časť!

Melón patrí medzi zásadotvorné potraviny. Nemá sa jesť s inou potravinou , ale samostatne, aby nedošlo ku kvaseniu potravy. Časový odstup od jedla by mal byť aspoň 1/2 hodiny. Toľko totiž trvá melónu, kým dorazí do čriev.  

Červený melón vitamíny a minerály

Vitamín

Obsah mg/100g

vitamín C

23,2

vitamín K

0,0003

vitamín E

0,14

vitamín A

1627 IU

thiamín

0,094

riboflavín

0,06

vitamín B6

0,129

kyselina listová

0,009

kyselina pantoténová

0,632

niacín

0,509

Minerál

Obsah mg/100g

Na

3

K

320

Ca

20

Mg

29

P

31

Fe

0,69

Cu

0,12

Zn

0,29

Mn

0,169

Se

0,0011

Výživové hodnoty na 100 g

Kalorická hodnota

28 kcal

Bielkoviny

0.65 g

Sacharidy

6 g

Tuky

0.17 g

Vláknina

0.69 g

Viera Samselyová

Už niekoľko rokov si zdravotné ťažkosti nadobudnuté stresom v zamestnaní a nevhodnou stravou, rieši prírodnými prostriedkami. A aj zdravou kvalitnou stravou. Naučila sa, čo pre ňu znamená zdravý životný štýl. Aj to, že sama je zodpovedná za svoje zdravie tým, ako sa o seba stará, čo je, ako sa hýbe. Nič prevratné, iba návrat k prírode a k sebe.

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>