1 mája, 2020

0 komentárov

Chudnutie – premeny tela: 6 inšpiratívnych príbehov

Od Radoslav Cabúk

1 mája, 2020


Chudnutie a premeny tela som v mladosti absolvoval niekoľko krát. Mojou úspešnou inšpiráciou ako schudnúť a nabrať svaly, bol pred mnohými rokmi môj kamarát, ktorý schudol pod vedením fitness trénerky. Povedal som si, že ak to dokázal on, dokážem to aj ja. Zveril som sa do rúk tej istej trénerky a dokázal som schudnúť 20 kg a premeniť svoje telo už natrvalo.

Vybral som 6 príbehov mojich klientov, aby ste sa inšpirovali a začali meniť svoj životný štýl a s ním aj svoje telo.

Veľa ľudí si myslí, že na to, aby schudli musia držať prísnu diétu a takmer nič nejesť. Zároveň sa hovorí, že strava je 80 % úspechu, tak na čo cvičiť? Pravdou, ale je, že ak chcete schudnúť na trvalo, musí vám strava vyhovovať. 

Zároveň potrebujete, na upravenej strave fungovať dlhodobo. Ak budete hladovať, telo sa prispôsobí, spomalí si metabolizmus a vy prestanete chudnúť. Preto je dôležité okrem úpravy stravy, zvýšiť aj váš výdaj cvičením.

Katarína Kačmárová

Z rady úspešných žien vám najprv predstavím našu klientku Katku. Katka je mamička dvoch detí a pracuje ako vedúca v školskej jedálni. Každý deň dochádza do práce.

Začiatok

Hmotnosť

77,2 kg

Viscerálny tuk

6

Metabolický vek

48 rokov

Percento tuku

38,7 %

Koniec

Hmotnosť

66,2 kg

Viscerálny tuk

2

Metabolický vek

21 rokov

Percento tuku

24 %

Po materskej dovolenke nastúpila do práce, kde sa na ňu postupne začali lepiť kilá navyše. Ako mnoho iných žien vyskúšala niekoľko diét. Schudla, ale iba na krátku dobu. Preto sa rozhodla pre komplexnejší prístup a začala aj cvičiť.

Vždy je dobré skombinovať úpravu stravy aj s cvičením. Preto v kurze chudnutia Zmena je možná nájdete okrem stravy a techniky cvikov aj  video tréningy na 11 týždňov.

Stravovanie ktoré som jej nastavil je pre ňu chutné a dlhodobo udržateľné. Nejaký prehrešok sa z času na čas objaví, ale to je úplne normálne a podľa mňa v poriadku. Nikto z nás nie je dokonalý.

Veľa ľudí si myslí, že schudnúť dokážu iba ľudia, ktorí sú športovo založení. Avšak napríklad Katka pred tým nikdy nešportovala. Celý jej pohyb boli občasné prechádzky.

Veľmi dôležité je si na začiatku cvičenia určiť konkrétny cieľ. Katkin cieľ bolo schudnúť 10 kg. Jej motivácia a zároveň radosť je nakupovanie. Pred tým si radšej kúpila kabelku alebo topánky, lebo jej veľkosť oblečenia nemali alebo jej nesedelo. Teraz sa už teší z nakupovania najmä šiat.

Podarilo sa jej schudnúť krásnych 16 kg tuku. Na fotke ju máte po 5 mesiacoch, ale Katka pokračovala vo svojom snažení a celkovo zhodila 18 cm v obvode pása. Tam si to aj sama najviac priala, lebo jej v páse odstávala "pneumatička". Katka je veľká inšpirácia, ale ja sa teším, že je jedna z mnohých, ktorá to dokázala. Dokážete to aj vy, len treba začať a ideálne podľa overených postupov.

Andrea Vaščáková (45  rokov)

Andrea ako mnoho ľudí už schudla v minulosti sama, ale nepodarilo sa jej to udržať. Nepodarilo sa jej okrem poklesu váhy aj správne nastaviť sa v hlave. Takže pribrala naspäť. Preto sa rozhodla pre zmenu. Potrebovala sa naštartovať, potrebovala pomoc. Som rád, že si vybrala práve mňa a že naša spolupráca bola úspešná.

Začiatok

Hmotnosť

82,2 kg

Viscerálny tuk

8

Metabolický vek

55 rokov

Percento tuku

39,5 %

Andrea Vaščáková na začiatku spolupráce

Koniec

Hmotnosť

73,4 kg

Viscerálny tuk

6

Metabolický vek

41 rokov

Percento tuku

32 %

Andrea Vaščáková po roku

A čo na to hovorí ona sama?

Konkrétne pre Radoslava Cabúka som sa rozhodla, pretože ma oslovila jeho temperamentnosť a zápal pre cvičenie. Záležalo mu na tom, aby som skutočne schudla. Sledovala som jeho tréningy. Presvedčili ma, že ma dokáže správne „naštartovať" a pomôže mi schudnúť.

Súčasťou našich cvičení boli aj funkčné tréningy. Práve na nich som postavil svoj kurz Zmena je možná.


A čo o nich hovorí Andrea?

Najradšej som mala funkčný tréning. Ten mi najviac sedel. Celé telo pracovalo na plný výkon.

Andrea dokázala pod mojim dohľadom schudnúť 10 kg, následne dodržiavala moje doporučenia, cvičila sama doma a schudla ďalších 10 kg. Teraz je o 20 kg chudšia. Ako sama hovorí, získala pozitívne myslenie, zdravší úsudok a aj, keď sa nikdy nepodceňovala, teraz je to trochu iné. Jej sebavedomie stúplo. Čo je podľa mňa najdôležitejšie. V cvičení a v stravovaní pokračuje aj naďalej. Stalo sa to jej životným štýlom.

Jaroslav Krajňák (39  rokov)

Jaro je veľmi dobrý príklad. Posledných 5 rokov všetko jedlo koncentroval najmä na večer. Jeho jedlo obsahovalo čipsy, pizzu, hamburgery a pod. Okrem toho vôbec nešportoval.

Začiatok

Hmotnosť

103 kg

Viscerálny tuk

12

Metabolický vek

52 rokov

Percento tuku

28,3 %

Jaroslav Krajňák pred chudnutím

Koniec

Hmotnosť

87 kg

Viscerálny tuk

7

Metabolický vek

32 rokov

Percento tuku

19,2 %

Na základe mojich rád si upravil svoje stravovanie a začal cvičiť. Nešiel do žiadnej diéty. Pozreli sme si jeho stravovanie a ukázal som mu, čo by mohol zlepšiť. Zmenšil veľkosti porcií, upravil prílohy a pridal zeleninu. Zistil, že sa lepšie cíti ak si ráno dá raňajky. Okrem toho zlepšil aj kvalitu potravín.

Čo je najdôležitejšie, robil tieto zmeny pomaly, postupne, aby sa vyhol negatívnym reakciám tela. Práve kvôli nesprávnym postupom pri úprave stravy, sa telo začne brániť. Začnete sa cítiť zle a nakoniec to necháte tak. Tomu sa Jaro vyhol. Okrem toho si na svoju stravu už tak zvykol, že teraz je to pre neho automatické.

A čo je na tom najlepšie? Vôbec to neznamená, že si Jaro občas nedá jeho obľúbený vyprážaný rezeň, alebo na oslave koláč. Bez výčitiek si to môže dopriať a pritom si drží svoju premenu. Jaro vidí veľkú výhodu v zmene svojho stravovania aj v rodine. Má dvojročného syna, ktorý je to čo rodičia. Má rád zeleninu a nepotrebuje sladkosti, lebo vidí príklad u svojich rodičov.

Všetky tieto rady ohľadom stravovania, aj konkrétne príklady jedálneho lístka nájdete v programe zmena je možná.


Tým, že Jaro chudol v kombinácií s cvičením, bolo pre neho celé chudnutie jednoduchšie. Nepotreboval príliš ubrať zo svojej stravy, lebo zvýšil výdaj. Jeho tréningy pozostávali najmä z funkčných tréningov v kombinácií so silovým tréningom. Práve funkčný tréning je výborný na spálenie veľkého množstva kalórií.

Cvičenie je totiž intenzívne a zároveň zapájate stále celé telo. Samozrejme ani Jaro po 5 rokoch nič nerobenia nemohol začať hneď intenzívne trénovať. Záťaž musela byť pridávaná postupne, aby si na ňu zvykol. Teraz je už cvičenie prirodzenou súčasťou jeho týždenného režimu.

Tento spôsob úpravy stravy v kombinácií s tréningom je taký efektívny, že na dosiahnutie svojich výsledkov stačilo Jarovi cvičiť 3x do týždňa. 

Na základe funkčných tréningov a postupného pridávania záťaže sme postavili aj náš online tréning zmena je možná. 

Jaro vďaka nášmu programu získal do života systém a rozvrh. Vie kedy ide cvičiť, prispôsobuje si tomu deň a vďaka tomu zvyšuje svoju šancu na to, že naozaj tréning absolvuje. Akonáhle si nastavil svoje fungovanie, stalo sa to pre neho automatické.

Vtedy cítil, že vyhral. Teraz sa cíti doslova naštartovanejší, aktívnejší a živší. Teší sa, že sa odhodlal na túto cestu s nami.

Daniela Šimková (31  rokov)

Častou príčinou nadváhy je sedavé zamestnanie, stres v práci a k tomu vždy počas sedenia niečo malé ďobnete. Prídete domov a ešte to večer pred spaním dojete. Toto bola aj Dankina príčina nadváhy. V minulosti bola štíhla, ale všetko sa zmenilo nástupom do práce a bývaním s priateľom. Kilá sa začali postupne lepiť.

Začiatok

Hmotnosť

74,7 kg

Viscerálny tuk

5

Metabolický vek

43 rokov

Percento tuku

35,6 %

Daniela Šimková pred začiatkom chudnutia

Koniec

Hmotnosť

63,6 kg

Viscerálny tuk

2

Metabolický vek

24 rokov

Percento tuku

26,6 %

Daniela Šimková po chudnutí

Nakoniec sa rozhodla na sebe začať pracovať, ale popravde bola na začiatku dosť skeptická. Ako mnoho iných ani ona si nevedela predstaviť, že by mala obmedziť múčne jedlá a sladkosti, ktoré sa stali súčasťou jej jedálnička.

Má rada klasickú slovenskú kuchyňu, čím viac múky tým lepšie. Po našej konzultácii a postupným aplikovaním mojich rád, bola sama prekvapená zmenou. V súčasnosti aj napriek občasným prehreškom, ktoré boli a vždy aj budú, nastala zmena v jej stravovaní.

Prehrešky určite boli aj budú. Napriek tomu som veľmi prekvapená. Keď som bola v obchode, musela som si kúpiť keksík a zjesť ho, prípadne zožrať veľkú Milku na posedenie. A toto mi teraz absolútne nechýba. Pre mňa je teraz dezert biely jogurt s orechmi a kokosom.

Je zaujímavé, ako sa časom, stanú naše chuťové poháriky citlivejšie. Vďaka tomu už nepotrebujeme tonu sladkej čokolády, aby sme si naplnili svoju potrebu na sladké. Teraz vás prekvapím, ale chuť na sladké je v poriadku. Pri správne nastavenej strave a pravidelnom cvičení, nie je potrebné sa jej brániť.

Problém nastáva, ak nemáte svoju stravu pod kontrolou a máte potrebu sa prejedať sladkým. Danka vďaka úprave stravy a cvičeniu dokázala ovládnuť svoju chuť na sladké. To jej pomohlo schudnúť a zároveň si udržať svoju novo získanú postavu.

Ján Šidelský (64  rokov)

Ján je super ukážka toho, že nikdy nie je neskoro na zmenu svojho životného štýlu a ako on vraví aj imidžu. Janova manželka je vyučená kuchárka, takže výdatne a častokrát veľmi sladké jedlá boli na dennom poriadku.

Začiatok

Hmotnosť

89 kg

Viscerálny tuk

15

Metabolický vek

61 rokov

Percento tuku

26,9 %

Ján šidelský pred chudnutím

Koniec

Hmotnosť

73,6 kg

Viscerálny tuk

12

Metabolický vek

45 rokov

Percento tuku

21,6 %

Ján Šidelský po chudnutí

Aj teraz si niečo sladké dá, ale už sa nechce vrátiť k predchádzajúcemu životu. Najlepšie to vystihuje on sám:

Je to pocit, ktorý sa nedá opísať. Som spokojný sám so sebou. Hlavne ustúpili zdravotné problémy a teší sa z toho celá rodina. Dokonca sa mi podarilo motivovať k cvičeniu aj syna. Naozaj je pravdivá veta: „Nikdy nie je neskoro začať.”

Jaro Slivka

Náš veľmi úspešný klient Jaro dosiahol skvelý výsledok. Myslel si, že sa dobre stravuje, ale bruško rástlo a kilá pribúdali.

Začiatok

Hmotnosť

107,8 kg

Viscerálny tuk

8

Metabolický vek

36 rokov

Percento tuku

22,5 %

pred chudnutím

Koniec

Hmotnosť

93,8 kg

Viscerálny tuk

4

Metabolický vek

16 rokov

Percento tuku

12,7 %

po 3 mesiacoch chudnutia

Jaro doma nejedol vyprážané ani mastné, no jeho problém bol v sladkostiach a koláčoch. Jeho postava sa začala meniť po tom, čo začal aplikovať moje stravovacie doporučenia.

Všetky doporučenia nájdete aj v kurze Zmena je možná.

Chuť na sladké sa znížila. Začal cvičiť a tým mu aj viac začalo záležať na tom, čo zje. Váha mu išla pomerne rýchlo dole, keďže bolo z čoho zhadzovať. V rámci jeho tréningu boli použité cviky, ktoré sú tiež súčasťou tréningov v kurze Zmena je možná.

Vysoká hodnota kurzu

Stravovacie doporučenia, ktoré pomohli schudnúť viac ako 1000 našim klientom, nájdete aj v kurze Zmena je možná. V kurze nájdete aj podrobne vysvetlenú techniku cvikov a tréningové videá na 11 týždňov.

Počas chudnutia sú často problémom v dodržiavaní stravy rôzne oslavy. Aj Jaro mal s tým na začiatku problém.

Ako však sám povedal: "Keď už rodina videla prvé výsledky môjho snaženia, snažili sa ma podporiť. Prestali ma dráždiť, keď prídem na nejakú oslavu. Vždy sa dá niečo vybrať a často mi pripravia niečo, čo môžem zjesť."

Je veľmi dôležité začať cvičiť. Následne upraviť stravu a potom vydržať. Jeden zo štartovacích motorov pre vás môže byť aj kurz Zmena je možná.

Radoslav Cabúk

Osobný tréner a výživový poradca. So svojím tímom trénerov pomohol schudnúť a získať postavu svojich snov už viac ako 500 spokojným klientom. Má svoju pravidelnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKYFit. Niekoľko krát účinkoval v pravidelnej relácii Dámsky klub na STV 1. V roku 2017 obsadil 3. miesto v súťaži o najlepšieho trénera na Slovensku - Fit Leader. Je autorom a spoluautorom množstva článkov a videí na tému cvičenie a strava. Je spoluautorom niekoľkých kuchárskych knižiek.

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Novinka!

Tajomstvo trvalo štíhlej postavy

Správne nastavenie mysle, stravy a pohybu vám pomôže získať vysnívanú postavu a udržať si ju. Súčasťou knihy sú rady úspešných ľudí a inšpiratívne príbehy.

>